Ładowanie

27 Lat od „Powodzi Tysiąclecia”: Wspomnienie Opolskiej Tragedii i Solidarności

1997_Powodz_w_Opolu_Opole_5675049

Dokładnie 27 lat temu, 10 lipca 1997 roku, Opolszczyzna przeżywała jeden z najtragiczniejszych momentów w swojej powojennej historii – kulminację „Powodzi Tysiąclecia”. Dziś wspominamy tamte dramatyczne chwile, przypominając sobie o skali kataklizmu, który dotknął nie tylko stolicę regionu, ale również inne opolskie miejscowości, pozostawiając za sobą ogromne zniszczenia i niezatarte wspomnienia.

Początek Kataklizmu – 5 Lipca 1997

„Powódź Tysiąclecia” rozpoczęła się 5 lipca 1997 roku, obejmując stopniowo całą Polskę. Wody Odry, wylewając z brzegów, z każdą godziną przybierały na sile, zwiastując nadchodzącą tragedię.

Racibórz – Pierwsza Ofiara Wody (8 lipca)

Jako jedna z pierwszych miejscowości na szlaku powodziowym, Racibórz został zalany już 8 lipca. Fala powodziowa, z impetem wdzierając się do miasta, przerwała wały w dzielnicach Ostróg i Płonia, powodując zalanie znacznej części Raciborza z dwóch stron. Ewakuacja mieszkańców, często z udziałem śmigłowców GOPR, rozpoczęła się 9 lipca i trwała wiele godzin, stając się heroicznym wyścigiem z czasem.

Opole – Kulminacja Tragedii (9/10 lipca)

W nocy z 9 na 10 lipca 1997 roku fala kulminacyjna dotarła do Opola. Nad ranem 10 lipca woda zalała strategiczne dzielnice miasta: Zaodrze, wyspy Bolko i Pasiekę, a także częściowo Metalchem. Poziom wody w Odrze w Opolu osiągnął zatrważające 590 cm, by po drugiej fali, która nadeszła później, utrzymać się na poziomie 510 cm.

Wyspa Pasieka, serce kulturalne miasta zlokalizowane na niej Amfiteatrem, znalazła się całkowicie pod wodą. Wiele ważnych instytucji, świadczących o życiu codziennym Opola, zostało podtopionych. Wśród nich znajdowały się takie miejsca jak lodowisko Toropol, Państwowa Szkoła Muzyczna, konsulat Niemiec, Radio Opole oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Skala zniszczeń w stolicy województwa była olbrzymia, a widok zalanych ulic i domów na długo wrył się w pamięć mieszkańców.

Inne Opolszczyzny w Objęciach Powodzi

Niestety, Opole nie było jedynym miastem na Opolszczyźnie, które doświadczyło niszczycielskiej siły żywiołu. Wiele innych miejscowości, położonych w dorzeczu Odry, również zmagało się z powodzią.

  • Krapkowice, podobnie jak Opole, odczuły skutki wysokiego poziomu wody, a mieszkańcy zmuszeni byli do walki o swoje domy i dobytek.
  • Kędzierzyn-Koźle, ważny ośrodek przemysłowy, również znalazł się pod wodą, co miało poważne konsekwencje dla lokalnej gospodarki i życia codziennego.
  • Brzeg i Lewin Brzeski, położone wzdłuż Odry, również doświadczyły podtopień i zniszczeń, a ich mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji i walki z żywiołem.

Skala Kataklizmu i Konsekwencje

Ogólnie na obszarze Opolszczyzny zalanych zostało około 90 tys. hektarów gruntów na terenie 32 gmin. Ewakuowano ponad 10 tysięcy osób, a w sumie poszkodowanych było kilkukrotnie więcej, świadcząc o ogromnym zasięgu tragedii. „Powódź Tysiąclecia” pochłonęła życie 56 osób w całej Polsce, a około 7 tysięcy straciło swoje domy. Straty materialne w całym kraju oszacowano na astronomiczne 12 miliardów złotych.

Dziś, 27 lat po tamtych wydarzeniach, wspominamy ofiary, poszkodowanych i wszystkich, którzy zmagali się z niszczycielską siłą wody. To wspomnienie to także hołd dla niezwykłej solidarności i heroizmu, jakie wykazały się lokalne społeczności, pomagając sobie nawzajem w obliczu największego kataklizmu w historii Polski. Pamięć o „Powodzi Tysiąclecia” jest ważnym elementem naszej historii, przypominającym o potędze natury i potrzebie ciągłego przygotowania na tego typu zdarzenia.

Galegia zdjęć: https://polska-org.pl/537478,Opole,1997_Powodz_w_Opolu.html

Share this content: