Ładowanie

„Nocne” apteki w Głubczycach? Tylko do 22:00. Mieszkańcy zostają bez pomocy.

"Nocne" apteki w Głubczycach? Tylko do 22:00. Mieszkańcy zostają bez pomocy

W Głubczycach funkcjonuje system tzw. „nocnych” dyżurów aptek. Niestety, to tylko nazwa – w rzeczywistości po godzinie 22:00 nie kupimy w mieście żadnych leków. Czy w XXI wieku to normalne?

Zgodnie z aktualnym harmonogramem dyżurów aptek w Głubczycach na maj 2025 r., Apteka M&T Schmidt przy ul. Kochanowskiego pełni dyżur w dni powszednie zaledwie od 20:00 do 22:00, w soboty od 19:00 do 21:00, a w niedziele – od 14:00 do 21:00. Po tych godzinach – cisza. A przecież nagłe potrzeby zdrowotne nie kończą się o 22:00.

Gorączka, atak astmy, ból zęba – i co dalej?

Brak całodobowej apteki to realny problem. Co ma zrobić rodzic z gorączkującym dzieckiem o północy? Albo osoba starsza, której skończyły się leki nasercowe? Odpowiedź brzmi: jechać do innego miasta – np. do Opola, Raciborza lub Kędzierzyna-Koźla, pokonując kilkadziesiąt kilometrów. Nie każdy ma samochód, siłę czy możliwość zorganizowania transportu w środku nocy.

Co więcej – w oficjalnych komunikatach nie znajdziemy nawet informacji o tym, gdzie znajduje się najbliższa apteka czynna przez całą noc. Brakuje prostych rozwiązań, jak np. aktualizowanej listy aptek całodobowych w okolicach – na stronie Starostwa czy Gminy.

Prawny obowiązek, realna potrzeba

Ustawa Prawo farmaceutyczne jasno mówi, że starostwo powiatowe ma obowiązek organizacji pracy aptek w taki sposób, by zapewnić całodobowy dostęp do leków. Dwie godziny wieczorne nie spełniają tego warunku. To jedynie minimum, które może być zgodne z literą prawa, ale na pewno nie z jego duchem – i nie z realnymi potrzebami mieszkańców.

Trudno nie odnieść wrażenia, że problem po prostu się ignoruje. Aptekarze nie chcą pełnić nocnych dyżurów – bo się to nie opłaca. Starostwo nie chce naciskać – bo to trudna rozmowa. A cierpią na tym zwykli ludzie.

Czas na działanie

W wielu polskich miastach wypracowano systemy rotacyjnych dyżurów całonocnych lub wsparcia finansowego dla aptek pełniących dyżury. Można też nawiązać współpracę z pobliskimi gminami, by zapewnić choć jedną dostępną placówkę w regionie.

Wzywamy Starostwo Powiatowe w Głubczycach do zajęcia się sprawą – nie tylko na papierze, ale realnie. Apteka nocna to nie luksus. To podstawowe zabezpieczenie zdrowia mieszkańców.


Masz podobne doświadczenie? Nie mogłeś kupić leku w nocy? Napisz do redakcji lub skontaktuj się z nami – Twój głos ma znaczenie.

Share this content: